Dziewczynka z zapałkami

Dziewczynka z zapałkami

Baśnie Andersena to jedne z najpiękniejszych bajek, które inspirują już wiele kolejnych pokoleń. Z ich powstaniem jest związana długa i ciekawa historia, mianowicie Andersen zaczął interesować się światem baśni, gdy pomagał babci w pielęgnacji ogrodu w przytułku dla chorych.

Na początku nie traktował twórczości dla dzieci poważnie, chciał zostać pisarzem dla dorosłych. Jednak z czasem, na szczęście, świat baśni wciągnął go do reszty.

Andersen bardzo nie lubił, gdy jego dzieła spłycano jedynie do rangi opowiastek dla dzieci i nie dostrzegano ukrytych w baśniach sensu. Jednak z czasem zarówno dzieci, jak i dorośli docenili jego wielki talent i zaangażowanie w pisane historie, co zaowocowało przetłumaczeniem baśni na ponad 80 języków.

Co ciekawe, na język polski przekładu dokonywali między innymi Jarosław Iwaszkiewicz, Stefan Beylin, czy Czesław Kędzierski. Do najsłynniejszych dzieł, które z pewnością umiliły niejedne dzieciństwo należy „Calineczka”, „Brzydkie Kaczątko”, „Nowe szaty cesarza”, „Królowa Śniegu”, czy „Dziewczynka z zapałkami”.