Baśnie, o których każdy słyszał

Baśnie, o których każdy słyszał

Jednymi z najpopularniejszych bajek, oczywiście na początku egzystujących jedynie w świecie literatury, które potem zostały przeniesione na szklany ekran, są oczywiście bajki braci Grimm.

Ich historia jest naprawdę imponująca, sięga bowiem 1812 roku – były to dzieła braci Wilhelma i Jacoba, spisane przez niemieckich językoznawców.

Ich fabuła i pomysłowość do dziś ciekawią dzieci i dorosłych na całym świecie, stanowiąc fundament kolejnych dzieł z tego gatunku.

Ciekawy i zaskakujący jest jednak fakt, że pierwotnie baśnie braci Grimm bogate były w bardzo dosadne i nierzadko okrutne szczegóły, które potem złagodzono, by umożliwić najmłodszym ich spokojny odbiór.

Zwykle w bajkach braci Grimm prawdziwa okazuje się żelazna zasada takich opowieści – dobro zwycięża zło, prawość pokonuje niegodziwość; chociaż oczywiście sporadycznie zdarzały się wyjątki od tej reguły.

Najczęściej sięgano do znanych, ludowych motywów, które były i nadal są aktualne.

Do najpopularniejszych dzieł, o których słyszał chyba każdy, należy Roszpunka, o rybaku u złotej rybce, Kopciuszek, Czerwony Kaputrek, czy Królewna Śnieżka.

www.juliada.pl