Przemysł spożywczy wobec GMO
Istotne i budzące wiele kontrowersji zjawisko z jakim mamy do czynienia na styku rolnictwa oraz przemysłu spożywczego jest GMO.
Organizmy modyfikowane genetycznie to w praktyce różnego rodzaju rośliny jadalne oraz zboża, których kod genetyczny został odpowiednio zmieniony.
Zmiany te mają na celu uzyskanie różnych efektów – wydłużenie trwałości, zwiększenie wydajności hodowli czy poprawę kolorów i walorów smakowych.
W momencie, gdy opracowano metody pozyskiwania nasion i sadzonek GMO, w czym rolę kluczową odegrała amerykańska korporacja Monsanto, na całym świecie podniosła się fala krytyki.
Działacze społeczni, a także część środowiska naukowego ostro krytykują rośliny modyfikowane jako potencjalnie szkodliwe, których możliwe działanie na organizm ludzi nie jest do końca zbadane.
Pojawiają się również zarzuty o fałszowanie wyników badań roślin GMO i manipulowanie opinią publiczną w celu uzyskania akceptacji dla upraw modyfikowanych.
Pod adresem Monsanto padają również oskarżenia o korumpowanie polityków i urz ędników w wielu krajach celem uzyskania zgody na dystrybucję nasion.
napęd do bramy przesuwnej