Płyta główna – ważny element komputera gracza

Płyta główna – ważny element komputera gracza

Kompletując własny komputer do gier nie możemy zapomnieć o prawidłowym dobraniu płyty głównej. Tu jednak wymogi nie są tak wysokie jak w przypadku karty graficznej, czy chociażby procesorów.

Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze płyty głównej. Przede wszystkim powinna ona posiadać kontroler SATA III mający przepustowość 6 Gb/s.

Ten parametr jest szczególnie istotny dla osób planujących używać kilku dysków, co w przypadku komputerów przeznaczonych do gier stanowi powszechne rozwiązanie. Aby płyta główna spełniła nasze oczekiwania dobrze jest, gdy ma co najmniej 10 portów USB – w tym kilka o standardzie 3.

Jako że główne zadanie tej części komputera to zapewnienie płynnego przepływu informacji, płyta dla graczy musi posiadać dobrej jakości chipset oraz standard ATX – cecha związana z wielkością płyty głównej. Niezwykle istotny jest także system chłodzenia i BIOS wyposażony w najbardziej zaawansowane funkcje.

Dla osób dobrze znających się na komputerowym sprzęcie, atrakcyjną cechą płyty głównej będzie możliwość jej podkręcenia. Nie jest to jednak warunek konieczny.

exit popup